Pamiętam jak parę lat temu w firmie w której pracowałam, zaproponowałam pracę hybrydową – trzy dni pracy w domu i dwa w biurze. Niestety, wtedy nie było na to klimatu. Teraz taki model stał się naszą codziennością. Dzięki temu zaczęliśmy się rozglądać za kawałkiem ziemi. A gdy już weszliśmy w posiadanie swojego upragnionego kawałka zieleni, pomyśleliśmy o miejscu do spania… Jak to załatwić? Jakie rozwiązanie wybrać? Moja subiektywna lista domków letniskowych znajdziesz tutaj.

Ale, ale! Chwileczkę! Zanim podejmiesz decyzję, warto żebyś odpowiedziała/odpowiedział sobie na kilka bardzo ważnych pytań. To pozwoli wybrać rozwiązanie, które najlepiej spełni twoje oczekiwania. Rynek w tym zakresie nie próżnował. Mamy domki na kołach, holenderskie, klasyczne na podmurówce, kontenery i przyczepy… Możliwości jest naprawdę wiele.

Oto moja lista pytań, które warto, byś sobie zadał, zanim zdecydujesz się na konkretny zakup. Poniżej w linku możesz pobrać minizeszyt pytań, w którym – po wydrukowaniu – możesz wpisać swoje odpowiedzi.

Na początku najważniejsze: daj sobie czas – nie ulegaj presji superokazji, szybkiego zakupu, megapromocji. Pamiętaj, że domek to nie bluzka, którą w każdej chwili możesz wymienić (czego osobiście nie popieram, ponieważ przemysł modowy jest tym, który najbardziej zanieczyszcza nasze środowisko). Wydrukuj mój minizeszyt i wracaj do niego co kilka dni. Zobacz, czy coś nowego przyszło ci do głowy, lub z czego chcesz zrezygnować. Jeżeli będziesz spędzać czas z rodziną, zaproś wszystkich do wspólnej pracy.


A więc do dzieła.


1. Czy mam działkę?

To pierwsza przesłanka, która musi zostać spełniona, aby nasze wymarzone lokum postawić. Jeżeli nie masz działki, zapraszam do tekstu: „Czy posiadanie działki jest dla mnie?”.

Tak czy inaczej, warto sprawdzić, jakie są warunki zabudowy oraz jaką formę budynku możesz postawić na swojej działce lub tej, którą masz na oku. Działkę można też wydzierżawić na pewnie okres. Pobierz minizeszyt ćwiczeń.


2. Czy mam wybrane miejsce na usytuowanie domku?

Jedź na wizję lokalną na swoją działkę i spędź tam kilka dni o różnych porach dnia. Zobacz jak słońce przemieszcza się w terenie. Gdzie jest najwięcej światła, a gdzie pada cień. Czy chcesz mieć okna wychodzące na drogę, czy jednak wolisz z widokiem na działkę?


3. Czy działka jest uzbrojona?

Czyli czy ma przyłącza mediów: prądu i woda. A jeżeli nie, sprawdź, jak długo musisz czekać na takie przyłącza. To determinuje rodzaj domku – jeżeli nie ma możliwości przyciągnięcia mediów, warto rozważyć wersję offgrid. Czyli taką, która doskonale sprawdzi się bez bieżącej wody i bez dostępu do prądu. Pobierz minizeszyt ćwiczeń.

mapa marzeń mojego wymarzonego domku

Od tego momentu przechodzimy do pytań związanych z twoimi oczekiwaniami. I są to pytania, do zastanowienia nad którymi warto zaprosić innych (tych, którzy będą spędzać z tobą czas na działce). W odpowiadaniu może pomóc ci stworzenie mapy marzeń. Co to jest? Zbierz wszelkie gazety jakie masz w domu i pożycz kilka dodatkowych egzemplarzy od sąsiadów. Weź kartkę papieru (najlepiej w formacie A3), nożyczki, klei i do dzieła. Wytnij wszystkie zdjęcia, które kojarzą ci się z czasem na działce. Następnie rozłóż je na przygotowanej kartce. Jeśli jest ich tak dużo, że się nie zmieszczą, wybierz te, które do ciebie najbardziej przemawiają. Te, na które patrzysz i wyobrażasz sobie siebie, i od razu robi ci się ciepło wokół serca, i uśmiechasz się pod nosem…
Taka mapa w cudowny sposób rozbudzi twoje marzenia, pozwoli dotrzeć najskrytszych pragnień. Być może na poziomie świadomym nigdy byś nie pomyślał/pomyślała o danej potrzebie, a tutaj wpadło ci w oko zdjęcie, które sprawia, że cała dusza śpiewa. Jest to też świetny sposób na spędzenie czasu z dziećmi i z partnerem. Będzie pewnie dużo śmiechu, a mogą też wyjść konflikty. Najważniejsze, żeby się im przyjrzeć na tym etapie. Dzięki mapie marzeń poznacie swoje wzajemne potrzeby i oczekiwania.


4. Z kim będę spędzać czas na mojej działce?

Sam/sama, z dziećmi, z partnerem/partnerką? Czy będziesz zapraszać gości, czy raczej nie? To wpłynie na to, ile miejsc noclegowych potrzebujesz. I jaki układ domku jest dla ciebie najlepszy. Czy duża przestrzeń wspólna, czy może osobne pokoiki do spokojnego snu.


5. Jakie potrzeby chcę zaspokoić na działce?

Czyli po co mi to? Poświęć na to pytanie kilka chwil, wróć do niego na drugi dzień. Z pozoru wydaje się to błahe, ale tak nie jest. Możesz pomyśleć: jak to po co? Żeby tam odpoczywać! I teraz zastanów się czym jest dla ciebie odpoczynek. Czy to jest leżenie na kocyku, czy może jednak to nie dla ciebie, bo wolisz działać? Kopać w ziemi, sadzić kwiatki? Albo chcesz zwiedzać okolicę, a działka ma służyć tylko jako baza wypadowa? A może chcesz mieć święty spokój od dzieci? Wypuścić ich w dzicz, niech szaleją, brudzą się i biegają boso po trawie? Może to też być dla ciebie miejsce ukojenia, spędzenia czasu w samotności, bez ludzi, bez rodziny. Tylko ty i dźwięki natury. Pobierz minizeszyt ćwiczeń.


6. Do jakich celów będę wykorzystywać domek letniskowy?

To jest pogłębienie, a raczej rozwinięcie poprzedniego pytania. Czy domek ma służyć tylko do rekreacji? Czy może, jak tylko słońce zaświeci, będzie ci służył jako miejsce do home office? Jeżeli zamierzasz tam pracować, warto zadbać o komfortowe warunki i pozycję wygodną dla kręgosłupa. Po dwóch latach pandemii już wiemy, że praca na kanapie na dłuższą metę nam nie służy. Poza tym kącik do pracy przełącza mentalnie nasz mózg z trybu „wypoczynek” na tryb „praca”. Po zakończonej pracy kącik uprzątasz i pozostaje ci już tylko błogi relaks.


7. Czy będę na działce spędzać zimę?

Pierwsza myśl ludzi szukających domków, to żeby domek był całoroczny. Ale zastanów się tak mocno, głęboko: czy chcesz jeździć na działkę, kiedy wiatr wieje, pada deszcz z gradem i jest lekki przymrozek? W naszym klimacie jest coraz mniej białych zim, kiedy faktycznie z wielką przyjemnością można spędzić czas na zabawach śnieżnych, a potem wrócić do ciepłego domku. Coraz więcej jest czasu z deszczem i wiatrem, a to już nie jest tak przyjemne. Usiądź spokojnie i odpowiedź sobie na to bardzo ważne pytanie: czy w zimę chcę spędzać noce na działce? Pobierz minizeszyt ćwiczeń.


8. Co chcę robić na działce?

Co tak naprawdę chcesz robić na działce – ale nie to, co sobie wyobrażasz. Posiadanie działki to trochę tak jak posiadanie dzieci. Wyobrażenia mamy po tym, jak się naoglądamy w intrenecie lukrowanych obrazków, a rzeczywistość jest zgoła inna. Więc co tak naprawdę chcesz robić na swojej działce? Gotować, grzebać w ziemi, leżeć, zwiedzać okolicę, imprezować?

Szczera odpowiedź wpływa na charakter rzeczy, o których warto pomyśleć podczas urządzania domku. To np. wielkość półek, miejsca do przygotowania posiłków. A może wszystko weźmiesz z domu w pojemnikach, więc w takim wypadku może lepiej pomyśleć o kuchence mikrofalowej?


9. Ile mam czasu na szukanie domku letniskowego? Czy mam czas na oddzielne szukanie toalety, podłogi itp., czy może chcę mieć wszystko z głowy od razu?

I to jest kolejne z kluczowych pytań. Ile masz czasu i chęci na zajmowanie się domkiem? Osobiście robię się chora na samą myśl, że mam iść do sklepu i wybierać wyposażenie. Gdy patrzę na te wszystkie płytki, podłogi, rodzaje drewna, to odechciewa mi się zabierać za urządzanie domu. Szczerze tego nie znoszę. Dlatego pomyśl, czy chce ci się siedzieć w necie i szukać różnych rozwiązań, czy jednak wolisz otrzymać gotowy produkt? Taki, który oczywiście jest dostosowany do twoich oczekiwań. I takie dopasowanie odbywa się na najwyżej dwóch spotkaniach, na których przedstawiasz swoje potrzeby, a wykonawca proponuje ci najlepsze rozwiązania. Potem podpisujesz umowę i już za 2-3 miesiące gotowy domek zostaje dostarczony na twoją działkę.
To jak najbardziej możliwe. Oczywiście u nas. Zapewniamy minimum twojego czasowego zaangażowania, przy maksymalnej realizacji potrzeb. Pobierz minizeszyt ćwiczeń.


10. Co jest dla mnie najważniejsze w wypoczynku na działce?

Tu nie ma pomocniczych pytań – zapisz pierwszą myśl jak ci przyszła do głowy w związku z tym pytaniem i jeszcze raz zerknij na swoje wszystkie odpowiedzi. A teraz do dzieła! Zorganizuj swój domek i odpoczywaj – my zadbamy o resztę.

Czuję, że to był dobrze spędzony czas i już samo czytanie artykułu wyzwoliło pewne obrazy i emocje? Więc pobierz minizeszyt z pytaniami. Wydrukuj, spisz odpowiedzi i odpoczywaj. A potem do nas zadzwoń.

tutaj pobierz

Do zobaczenia na działce,

Dorota Dabińska-Frydrych